خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / روش های نوین تدریس / طرح درس / نمونه طرح درس فیزیک (1) موضوع: مقاومت الکتریکی

نمونه طرح درس فیزیک (1) موضوع: مقاومت الکتریکی

نمونه طرح درس فیزیک (۱)

نام درس: فیزیک (۱)
موضوع: مقاومت الکتریکی
زمان تدریس: …
عنوان اصلی درس: مقاومت الکتریکی

عناوین فرعی درس :
۱- مفهوم مقاومت
۲- کاربرد مقاومت در زندگی
۳- انجام آزمایش

هدف کلی درس :
دانش آموزان با مفهوم مقاومت و کاربرد آن آشنا شوند.

هدفهای جزئی درس:
در فرآیند آموزش دانش آموزان باید:
الف – با مفهوم مقاومت آشنا شوند.
ب – با کاربرد مقاومت در زندگی آشنا شوند.
ج – روش آزمایش و تجزیه و تحلیل نتایج را یاد بگیرند.

هدفهای رفتاری درس :
پس از پایان آموزش (بحث در کلاس مطالعه کتاب و انجام آزمایشهای ارائه شده) از دانش آموزان انتظار می رود بتوانند:
۱- مفهوم مقاومت را در چند جمله بیان کنند. ( شناختی – دانش)
۲- تأثیر افزایش و کاهش مقاومت را در جریان الکتریکی در حدود ۲ سطر توضیح دهند (شناختی – درک و فهم )
۳- کاربرد مقاومت در زندگی انسان را در یک بند بنویسند. (شناختی – کاربرد)
۴- ……………..
۵- آزمایشهای ارائه شده در کتاب را انجام دهند و نتایج آنها را در یک صفحه گزارش کنند. (شناختی – کاربرد)
۶- ……………

پیش بینی رفتار ورودی
دانش آموزان برای فهم درس جدید باید:
۱ – با مفهوم رسانا و نارسانا آشنا باشند.
۲ – مفهوم جریان الکتریکی را بدانند.
۳ – با عواملی که باعث جریان الکتریکی می شوند آشنا باشند.
۴ – با کاربرد جریان الکتریکی آشنا باشند.

ارزشیابی تشخیصی
۱ – سه نوع از اشیای رسانا را نام ببرید.
۲ – جریان الکتریکی را در دو سطر توضیح دهید.
۳ – چه عواملی موجب جریان الکتریکی می شود؟ در یک سطر توضیح دهید.
۴ – به ذکر مثال، دو کاربرد جریان الکتریکی را بیان کنید.

فعالیت های آموزشی
الف) فعالیت های معلم (مراحل تدریس) :
۱- حضور و غیاب
۲- پرسش از درس قبل و بررسی مسائل و تکالیف دانش آموزان
۳ – معرفی درس جدید
۴ – طرح سؤال برای سیال سازی ذهن
۵- توجه و دقت به پاسخهای دانش آموزان
۶ – هدایت دانش آموزان در انجام آزمایشهای مطرح شده در کلاس
۷ – پرسش و پاسخ درباره ی مسائل مطرح شده در زمینه مقاومت الکتریکی
۸ – جمع بندی مطالب ارائه شده در کلاس
۹ – ارائه تکالیف به دانش آموزان جهت انجام در خارج از کلاس

ب) فعالیت های دانش آموزان :
۱ – ارائه تکالیف جلسه ی قبل و بیان مشکلات در زمینه ی انجام آنها
۲ – پاسخ به سؤالهای معلم
۳ – طرح سؤال و بحث در مورد مقاومت الکتریکی
۴ – مشارکت فعال در فعالیت های آموزشی کلاس
۵ – توجه به مطالب معلم و یادداشت آنها
۶ – مطالعه ی کتاب و پاسخ به سؤالهای کتاب
۷ – انجام آزمایشهای کتاب
۸ – تنظیم گیزارش درباره نتایج آزمایشها
۹ – انجام تکالیف ارائه شده (در منزل یا خارج از کلاس)

روش تدریس
روش توضیحی، روش پرسش و پاسخ، روش آزمایشگاهی

وسایل آموزشی
مولد، آمپرسنج، ولت سنج، لامپ، کلید، سیمهای رابط، کتاب درسی، تخته سیاه و گچ

ارزشیابی پایانی
ارزشیابی به صورت کتبی با شفاهی انجام خواهد شد.

سؤالهای ارزشیابی
۱- مقاومت الکتریکی را در یک سطر توضیح دهید.
۲- علت افزایش و کاهش مقاومت را در یک جریان الکتریکی با ذکل مثال توضیح دهید.
۳- کاربرد مقاومت الکتریکی را در زندگی انسان به اختصار در یک بند بنویسید.

فعالیت های تکمیلی
۱- مبحث درس را با دقت مطالعه کنند.
۲- به سؤالهای صفحه … به طور کتبی پاسخ دهند و در جلسه بعد با خود به کلاس بیاورند.
۳- یکی از آزمایشهای مطرح شده در کتاب را انجام دهند، و نتایج آن را در یک صفحه بنویسند و در جلسه بعد در کلاس درس مطرح نمایند.

تنظیم و خلاصه نویسی : محمد رضاهدایت پور- حسین رسولی
منبع : سایت شبکه آموزش سیما

سایت پژوهشگاه ملاصدرای زنجان

برگرفته از وبلاگ فیزیک آموزش زندگی

درباره ی مدیر سایت

محمد پوررضا مدرس فیزیک کنکور مدرک تحصیلی او کارشناسی ارشد فیزیک از دانشگاه صنعتی شریف بوده و زمینه پایان‌نامه ایشان فوتوسنتز مصنوعی با استفاه از فرایند تجزیه آب می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.