شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از به روز رسانی ها و مطالب جدید ما مطلع شوید . حتما پوشه اسپم را نیز چک کنید .

ایمیل خود را وارد کنید:

در این پست ، فایلی را با حجم ۱٫۹۱ مگابایت جهت دانلود دانش آموزان و داوطلبان کنکور قرار داده ایم که شامل مباحث زیر از فیزیک ۱ و ۲ و ۳ دبیرستان است : ۱- بحث نور ( بازتاب و شکست نور ) ۲ – کار و انرژی ۳- گرما ۴- ویژگی های ماده ۵- […]

در این پست جهت آمادگی داوطلبان کنکور فایلی با حجم بسیار کم ( ۲٫۵۶ مگابایت ) را برای دانلود قرار داده ایم که شامل خلاصه درس و روابط مهم کتاب فیزیک ۳ و آزمایشگاه رشته تجربی است . همچنین در انتهای بخش جمع بندی ۲۵ تست همراه با پاسخ تشریحی آنها جهت خودآزمایی داوطلبان و […]

دانش آموزان و همکاران گرامی با استفاده از لینک های زیر می توانید مجموعه سوالات امتحانات هماهنگ کشوری و نهایی فیزیک دوره پیش دانشگاهی  رشته ریاضی مربوط به سال های ۸۳ تا آخرین دوره برگزار شده را به صورت یک جا همراه با پاسخ نامه دانلود کنید . ما تمام سوالات و پاسخ نامه های […]

دانش آموزان و همکاران گرامی با استفاده از لینک های زیر می توانید مجموعه سوالات تمامی دوره های برگزار شده امتحانات نهایی فیزیک سال سوم رشته های ریاضی و تجربی مربوط به سال های ۸۱ تا آخرین دوره را به صورت یک جا همراه با پاسخ نامه دانلود کنید . ما تمام سؤالات و پاسخ نامه […]

مجموعه نرم افزاری همیار فیزیک این مجموعه شامل ۴ نرم افزار بسیار جالب و معروف فیزیک است که به زبان فارسی ترجمه شده اند . همچنین یک نرم افزار بسیار جالب در زمینه نجوم نیز همراه با آموزش نحوه فارسی سازی برای علاقه مندان به نجوم در این مجموعه قرار داده شده است . با […]

جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۳ برای پیش بینی وجود ذره‌ی هیگز

جایزه نوبل فیزیک امسال به طور مشترک به «پیتر هیگز» (Peter W. Higgs) انگلیسی و «فرانسوا آنگلر» (François Englert) بلژیکی تقدیم شد . این جایزه به پاس پیش بینی نظری وجود ذره ای بنیادی که  درک مبدا جرم ذرات زیر اتمی را ممکن میسازد به ایشان اهدا شد. وجود این ذره که اکنون به ذره ی هیگز معروف است ، در سال گذشته با تلاش پژوهشگران در شتاب دهنده ی بزرگ هادرونی CERN به اثبات رسید . این دو دانشمند در سال ۱۹۶۴ میلادی به طور مستقل وجود چنین ذره ای را پیش بینی کرده بودند .

نوبل فیزیک جایزه‌ای است که آلفرد نوبل، مخترع سوئدی آن را در جایگاه اول وصیت‌نامه خود آورده است.

در اواخر قرن نوزدهم بسیاری از مردم فیزیک را مهمتر از همه علوم محسوب می‌کردند و شاید آلفرد نوبل نیز از این همین رو آن را در درجه نخست ذکر کرده بود. پژوهش‌های خود وی نیز ارتباط نزدیکی با فیزیک داشت.

جایزه نوبل فیزیک توسط آکادمی علوم سلطنتی سوئد در استکهلم اهدا می‌شود.

جوایز نوبل دقیقا در زمان مناسبی بنیاد گذاشته شدند تا بتوانند بسیاری از مشارکتهای برجسته را که زمینه‌ساز حوزه‌های جدیدی از فیزیک در این دوره بودند، تحت پوشش قرار دهند.

خواندنی‌های نوبل فیزیک را در این اعداد جست‌و‌جو کنید

۱۰۶

جایزه نوبل فیزیک از سال ۱۹۰۱ تا ۲۰۱۲ برای ۱۰۶ بار اهدا شده است.

۴۷

۴۷ جایزه نوبل فیزیک به یک دانشمند و نه چند دانشمند ارائه شده‌اند.

۲

تعداد زنانی که تاکنون مفتخر به دریافت جایزه نوبل فیزیک شده‌اند تنها شامل دو تن بوده‌اند.

۱

تنها یک دانشمند به نام جان باردین توانست دو بار این جایزه را دریافت کند.

۲۵

جوانترین دریافت‌کننده جایزه نوبل فیزیک لورنس برگ بود که در سال ۱۹۱۵ در زمان دریافت این جایزه به همراه پدرش تنها ۲۵ سال داشت.

۸۸

پیرترین برنده جایزه نوبل فیزیک تا به امروز ریموند دیویس بوده که در سال ۲۰۰۲ و در سن ۸۸ سالگی موفق به دریافت این افتخار شد.

۵۵

میانگین سنی برندگان جایزه نوبل فیزیک در زمان دریافت آن ۵۵ سال بوده است.

تعداد جوایز نوبل مشترک و غیرمشترک در حوزه فیزیک

۴۷ جایزه نوبل فیزیک به یک دانشمند، ۳۰ جایزه بطور اشتراکی به دو دانشمند و ۲۹ جایزه بطور اشتراکی به سه دانشمند اهدا شده است.

طبق اساسنامه بنیاد نوبل «یک جایزه ممکن است بطور مساوی بین دو کار تقسیم شود که هر کدام شایسته دریافت آن باشند. اگر کاری که مورد تقدیر قرار گرفته توسط دو یا سه شخص انجام گرفته باشد، جایزه باید بطور مشترک به آنها اهدا شود. به هیچ وجه ممکن نیست که این جایزه بین بیش از سه شخص تقسیم شود.

تعداد برندگان نوبل فیزیک

نوبل فیزیک از سال ۱۹۰۱ تا ۲۰۱۲ به ۱۹۴ تن جایزه داده است. البته از آنجایی که جان باردین دوبار جایزه گرفته، باید این تعداد را ۱۹۳ تن اعلام کرد.

زنانی که جایزه نوبل فیزیک دریافت کردند

از ۱۹۳ برنده جایزه نوبل فیزیک، تنها دو تن از آنها زن بوده‌اند که شامل ماری کوری (۱۹۰۳) و ماریا ژئوپرت مایر (۱۹۶۳) بودند.

برندگان نوبل فیزیک متوفی

هیچ برنده متوفایی برای جایزه نوبل فیزیک وجود نداشته چرا که در سال ۱۹۷۴ اساسنامه بنیاد نوبل صراحتا اعلام کرد این جایزه به دانشمندان مرده اهدا نخواهد شد؛ مگر اینکه مرگ پس از اعلام نام برنده رخ داده باشد.

خانواده‌های برنده نوبل در فیزیک

زوجها

ماری کوری و پیر کوری در سال ۱۹۰۳ جایزه نوبل فیزیک را به دست آوردند.

پدر و پسر

ویلیام براگ و پسرش لورنس براگ (۱۹۱۵)، نیلز بوهر (۱۹۲۲) و پسرش آگ بوهر (۱۹۷۵)، مان سیگبام(۱۹۲۴) و پسرش کلی سیگبان(۱۹۸۱) و در نهایت جی جی تامسون(۱۹۰۶) و پسرش جورج پاگت تامسون(۱۹۳۷) جایزه نوبل را در حوزه فیزیک دریافت کرده بودند.

راهنمای دانلود

راهنمای دانلود

  • برای دانلود ، روی لینک مستقیم یا کمکی کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • در صورتی که هنگام استفاده از لینک دانلود کمکی به سایت آپلودبوی هدایت می شوید لازم است در صفحه سایت مذکور بر روی گزینه دانلود رایگان (کند) کلیک کنید تا لینک دانلود برای شما ( پس از چند ثانیه ) ظاهر شود .
  • به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر ، برخی از فایل ها فشرده شده اند . عموما فرمت این گونه فایل ها Rar و یا Zip است . برای باز کردن فایل های فشرده از نرم افزار WinRar استفاده کنید . در صورت رمزدار بودن فایل ، رمز در قسمت اطلاعات دانلود نمایش داده شده است . حتما رمز بازگشایی فایل را یادداشت کنید . بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید. چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و باید دوباره آن را دانلود کنید .
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل ها تنها کافی است از طریق بخش نظرات ما را مطلع کنید تا نسبت به پیگیری سریع و حل مشکل اقدام گردد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.