شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از به روز رسانی ها و مطالب جدید ما مطلع شوید . حتما پوشه اسپم را نیز چک کنید .

ایمیل خود را وارد کنید:

در این پست ، فایلی را با حجم ۱٫۹۱ مگابایت جهت دانلود دانش آموزان و داوطلبان کنکور قرار داده ایم که شامل مباحث زیر از فیزیک ۱ و ۲ و ۳ دبیرستان است : ۱- بحث نور ( بازتاب و شکست نور ) ۲ – کار و انرژی ۳- گرما ۴- ویژگی های ماده ۵- […]

در این پست جهت آمادگی داوطلبان کنکور فایلی با حجم بسیار کم ( ۲٫۵۶ مگابایت ) را برای دانلود قرار داده ایم که شامل خلاصه درس و روابط مهم کتاب فیزیک ۳ و آزمایشگاه رشته تجربی است . همچنین در انتهای بخش جمع بندی ۲۵ تست همراه با پاسخ تشریحی آنها جهت خودآزمایی داوطلبان و […]

دانش آموزان و همکاران گرامی با استفاده از لینک های زیر می توانید مجموعه سوالات امتحانات هماهنگ کشوری و نهایی فیزیک دوره پیش دانشگاهی  رشته ریاضی مربوط به سال های ۸۳ تا آخرین دوره برگزار شده را به صورت یک جا همراه با پاسخ نامه دانلود کنید . ما تمام سوالات و پاسخ نامه های […]

دانش آموزان و همکاران گرامی با استفاده از لینک های زیر می توانید مجموعه سوالات تمامی دوره های برگزار شده امتحانات نهایی فیزیک سال سوم رشته های ریاضی و تجربی مربوط به سال های ۸۱ تا آخرین دوره را به صورت یک جا همراه با پاسخ نامه دانلود کنید . ما تمام سؤالات و پاسخ نامه […]

مجموعه نرم افزاری همیار فیزیک این مجموعه شامل ۴ نرم افزار بسیار جالب و معروف فیزیک است که به زبان فارسی ترجمه شده اند . همچنین یک نرم افزار بسیار جالب در زمینه نجوم نیز همراه با آموزش نحوه فارسی سازی برای علاقه مندان به نجوم در این مجموعه قرار داده شده است . با […]

دماسنج گالیله – یک ابزار فیزیکی و تزئینی

دماسنج گالیله

گالیله در اوایل سال ۱۶۰۰ م . دستگاهی‌ به‌ نام «دمایاب» اختراع می‌کند ؛ که امروزه روی برخی از میزهای کار یا تزئینات می‌توانید دستگاهی بر همان اساس به‌ نام گرماسنج  ببینید . دقیق‌ترین گرماسنج‌ها در حال حاضر به عنوان دکور مورد استفاده قرار می‌گیرند . این گرماسنج شامل لوله‌ی شیشه‌ای بسته‌ای است که با آب و حباب هایی در داخل آن پُر می‌شوند . حباب‌ها کره‌های شیشه‌ای هستند که با مایع رنگی پُر شده‌اند . ممکن است این ترکیب شامل الکل یا حتی آب با رنگ‌های طبیعی هم باشد .

یک قلاب و وزنه‌ی فلزی به این حباب متصل است که دما را نشان می‌دهد . دمای مرتبط با هر حباب شیشه ای ، بر روی وزنه ی فلزی متصل به آن، حک شده است . این فلزها  وزنه‌هایی با اندازه‌ی معین هستند . وزن هر کدام کمی بادیگری متفاوت است . کاملا نمی‌توانند در یک اندازه و شکل باشند. حباب‌ها را با اضافه کردن مقدار معینی مایع به آن‌ها وزن سنجی می‌کنیم، به‌طوری‌‌ که چگالی معینی داشته باشند . بنابراین بعد از اتصال این وزنه‌های معین به حباب ، هرکدام چگالی متفاوت خواهند داشت‌ (نسبت جرم به حجم) . چگالی‌ها نزدیک به چگالی محیط آبی است.

می‌دانیم جرمی که در مایع معلق است دو نیروی اصلی را تجربه‌ ‌می‌کند :

۱-کشش رو به پایین گرانشی    ۲- شناوری رو به بالا

گرانش است که دما را مشخص می‌‌کند . ایده‌ی اصلی این‌ است که وقتی دمای هوای بیرون از گرماسنج تغییر کرد ، دمای آب اطراف حباب تغییر خواهد کرد . وقتی دمای آب تغییر ‌کند ، به دلیل تغییر چگالی ، یا حباب منبسط می‌شود یا منقبض . حباب‌ها شناور شده سپس ته نشین می‌شوند .

فرض کنیم پنج حباب در گرماسنج داریم :

 حباب آبی که دمای ۱۸ درجه را نشان می‌دهد.

حباب زرد که دمای ۲۰ درجه را نشان می‌دهد.

حباب سبز که دمای ۲۲ درجه را نشان می‌دهد.

حباب بنفش که دمای ۲۴ درجه را نشان می‌دهد.

حباب قرمز که دمای ۲۶ درجه را نشان می‌دهد.

 

حباب آبی (۱۸ درجه) سنگین‌ترین (چگال‌ترین) و بقیه‌ی حباب‌ها کمی سبک‌تر و حباب قرمز سبک‌ترین است.

حالا فرض کنیم دمای اتاق ۲۲ درجه باشد. وقتی هوای اتاق ۲۲ درجه است ، می‌دانیم که دمای آب هم ۲۲ درجه خواهد بود .

حباب‌های آبی و زرد (۱۸ و ۲۰ درجه) طوری تنظیم شده‌اند که چگالی‌های بالاتر از آب پیدا می‌کنند در نتیجه ته نشین خواهند شد .

حباب‌های بنفش و قرمز از جایی که چگالی کم‌تری دارند ، در بالای گرماسنج شناور باقی می‌مانند.

در نتیجه حباب سبز دمای یکسان با آب را خواهد داشت . این حباب کمی پایین ‌تر از دوتای بالایی قرار می‌گیرد ؛ این دمای اتاق است !

راهنمای دانلود

راهنمای دانلود

  • برای دانلود ، روی لینک مستقیم یا کمکی کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • در صورتی که هنگام استفاده از لینک دانلود کمکی به سایت آپلودبوی هدایت می شوید لازم است در صفحه سایت مذکور بر روی گزینه دانلود رایگان (کند) کلیک کنید تا لینک دانلود برای شما ( پس از چند ثانیه ) ظاهر شود .
  • به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر ، برخی از فایل ها فشرده شده اند . عموما فرمت این گونه فایل ها Rar و یا Zip است . برای باز کردن فایل های فشرده از نرم افزار WinRar استفاده کنید . در صورت رمزدار بودن فایل ، رمز در قسمت اطلاعات دانلود نمایش داده شده است . حتما رمز بازگشایی فایل را یادداشت کنید . بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید. چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و باید دوباره آن را دانلود کنید .
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل ها تنها کافی است از طریق بخش نظرات ما را مطلع کنید تا نسبت به پیگیری سریع و حل مشکل اقدام گردد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.

دامنه (hamyarphysic.ir) به تنهایی یا همراه با محتوای سایت (البته بدون محصولات فروشگاه) با متوسط 1000 بازدید در روز ، به فروش می رسد. قیمت پیشنهادی خود را به hamyarphysic@Gmail.com یا تلفن 09386350757 ارسال نمایید. رد کردن