شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از به روز رسانی ها و مطالب جدید ما مطلع شوید . حتما پوشه اسپم را نیز چک کنید .

ایمیل خود را وارد کنید:

در این پست ، فایلی را با حجم ۱٫۹۱ مگابایت جهت دانلود دانش آموزان و داوطلبان کنکور قرار داده ایم که شامل مباحث زیر از فیزیک ۱ و ۲ و ۳ دبیرستان است : ۱- بحث نور ( بازتاب و شکست نور ) ۲ – کار و انرژی ۳- گرما ۴- ویژگی های ماده ۵- […]

در این پست جهت آمادگی داوطلبان کنکور فایلی با حجم بسیار کم ( ۲٫۵۶ مگابایت ) را برای دانلود قرار داده ایم که شامل خلاصه درس و روابط مهم کتاب فیزیک ۳ و آزمایشگاه رشته تجربی است . همچنین در انتهای بخش جمع بندی ۲۵ تست همراه با پاسخ تشریحی آنها جهت خودآزمایی داوطلبان و […]

دانش آموزان و همکاران گرامی با استفاده از لینک های زیر می توانید مجموعه سوالات امتحانات هماهنگ کشوری و نهایی فیزیک دوره پیش دانشگاهی  رشته ریاضی مربوط به سال های ۸۳ تا آخرین دوره برگزار شده را به صورت یک جا همراه با پاسخ نامه دانلود کنید . ما تمام سوالات و پاسخ نامه های […]

دانش آموزان و همکاران گرامی با استفاده از لینک های زیر می توانید مجموعه سوالات تمامی دوره های برگزار شده امتحانات نهایی فیزیک سال سوم رشته های ریاضی و تجربی مربوط به سال های ۸۱ تا آخرین دوره را به صورت یک جا همراه با پاسخ نامه دانلود کنید . ما تمام سؤالات و پاسخ نامه […]

مجموعه نرم افزاری همیار فیزیک این مجموعه شامل ۴ نرم افزار بسیار جالب و معروف فیزیک است که به زبان فارسی ترجمه شده اند . همچنین یک نرم افزار بسیار جالب در زمینه نجوم نیز همراه با آموزش نحوه فارسی سازی برای علاقه مندان به نجوم در این مجموعه قرار داده شده است . با […]

دستاوردهای علمی ۲۰۱۲

تایید وجود « بوزون هیگز» که چندین سال قبل پیش بینی شده بود و حال کشف شده است، به عنوان دستاورد و نقطه عطفی در سال گذشته در مجله ساینس معرفی شده است.

گفته می شود این ذره می تواند درباره چگونگی جرم ‌دار شدن ماده توسط ذرات بنیادی بدون جرم دیگر توضیح دهد. بوزون هیگز، اولین بار در مرکز فیزیک «سرن» در سوئیس و با هزینه ۵ و نیم میلیارد دلار پیدا شد.

رابرت کونتز، معاون سردبیر علمی مجله ساینس می گوید کشف اخیر شکافی مهم را در فهم انسان از ساختار فیزیکی هستی پر می کند: «بوزون هیگز، ذره ای بنیادی است که مدل استاندارد فیزیکدانان را کامل می کند. مدلی که تمامی ذرات بنیادین و نیروهای میان آنان را توضیح می دهد.»

کونتز گفت اولین بار ۴۰ سال پیش فیزیکدانی به نام «پیتر هیگز» فرضیه این ذره را مطرح کرد. او همچنین گفت کشف این ذره می تواند منجر به اکتشافات بیشتری در زمینه فیزیک ذرات شود.

رابرت کونتز گفت: «دانشمندان در مرکز سرن این نکته را بررسی خواهند کرد که ماوراء مدل استاندارد این تئوری است که مثلا در هر ذره در مدل استاندارد، یک ذره دیگر وجود دارد که هنوز کشف نشده است.»

ماده و ضد-ماده

یک دستاورد دیگر علمی که در فهرست مجله ساینس به چشم می خورد وجود ذرات ضد-ماده است که خود را خنثی می کنند.

این ذرات کوتاه عمر، ممکن است استفاده کاربردی در فناوری اطلاعات و توسعه کامپیوتر کوانتوم داشته باشند.

به گفته آقای کونتز، کامیپیوترهای کوانتومی از نظر حجم حافظه و داده های پردازشی بسیار متفاوت از کامپیوترهای سیلیکونی فعلی هستند.

ژنوم دنیسووا

یک تکه باستانی استخوان انگشت دست انسان که در غاری در سیبری کشف شد و گمان می شود که متعلق به گونه های اولیه انسان موسوم به دنیسووا باشد، در فهرست دستاوردهای علمی ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ جا گرفته است.

سال گذشته دی ان آ از استخوان فسیل شده استخراج شد و امسال محققان توانستند کل ژنوم را با استفاده از یک روش های پیشرفته ترسیم کنند.

الگوی ژنتیکی به دانشمندان امکان داد تا انگشت دختر سه ساله ای را با موها و چشمان قهوه ای و همچنین پوست قهوه ای بازسازی کنند که حدود ۸۰ هزار سال پیش زندگی می کرد و ترکیب ژنتیکی اش شبیه انسان هایی است که امروز در بخش هایی از آسیا و پاسیفیک به سر می برند.

ماشین تحرکی مغزی

تیم تحقیقاتی که قبلا نشان داد مغز چطور می تواند برای تغییر محل نشانه گر بر روی صفحه کامپیوتر مورد استفاده قرار گیرد، در سال ۲۰۱۲ یک اقدام حیرت انگیز تر از خود نشان داد.

این تیم نشان داد که چطور افرادی که فلج شده یا بیمار هستند می توانند با استفاده پالس های فکری و از طریق سیم های جاسازی شده در مغز خود یک بازوی الکترو-مکانیکی را حرکت دهند.

کونتز می گوید: «این پیشرف در سال ۲۰۱۲ بسیار امیدبخش است و مطمئنم که
دستاوردهای بیشتری خواهد داشت. حال که این تکنولوژی به شکل کاربردی درآمده، قیمتش نیز پایین خواهد آمد و با مرور زمان فراگیرتر و مفیدتر عمل خواهد کرد.»

دستاوردهای دیگر

در میان دستاوردهای عمده دیگری که در مجله ساینس اشاره شده، یک سیستم فرود هوشمندانه به چشم می خورد که امکان داد مریخ نورد «کنجکاوی» متعلق به ناسا، بدون اشکال بر سطح مریخ فرود آید.

همچنین از یک ابزار یاد شده که به دانشمندان امکان می دهد ژن ماهی ها، دوزیستان و جانوران مشابه را تغییر دهد.

این فهرست همچنین یک لیزر را ذکر کرده که یک میلیون بار دقیق تر از اشعه ایکس معمولی است. این تکنولوژی اسکن کننده، برای تشخیص ساختار آنزیم مورد نیاز درمان بیماری خواب آفریقایی مورد استفاده قرار گرفت.

راهنمای دانلود

راهنمای دانلود

  • برای دانلود ، روی لینک مستقیم یا کمکی کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • در صورتی که هنگام استفاده از لینک دانلود کمکی به سایت آپلودبوی هدایت می شوید لازم است در صفحه سایت مذکور بر روی گزینه دانلود رایگان (کند) کلیک کنید تا لینک دانلود برای شما ( پس از چند ثانیه ) ظاهر شود .
  • به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر ، برخی از فایل ها فشرده شده اند . عموما فرمت این گونه فایل ها Rar و یا Zip است . برای باز کردن فایل های فشرده از نرم افزار WinRar استفاده کنید . در صورت رمزدار بودن فایل ، رمز در قسمت اطلاعات دانلود نمایش داده شده است . حتما رمز بازگشایی فایل را یادداشت کنید . بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید. چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و باید دوباره آن را دانلود کنید .
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل ها تنها کافی است از طریق بخش نظرات ما را مطلع کنید تا نسبت به پیگیری سریع و حل مشکل اقدام گردد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.

دامنه (hamyarphysic.ir) به تنهایی یا همراه با محتوای سایت (البته بدون محصولات فروشگاه) با متوسط 1000 بازدید در روز ، به فروش می رسد. قیمت پیشنهادی خود را به hamyarphysic@Gmail.com یا تلفن 09386350757 ارسال نمایید. رد کردن